Preduzetničke vještine

Kako tržište rada postaje sve kompetitivnije,  cjeloživotna zaposlenja odlaze u ropotarnicu povijesti, a poduzetništvo postaje sve popularnije. Mnoge škole i fakulteti nude poslovnu edukaciju, u doslovce svakoj knjižari naći ćete tisuće knjiga koje se bave problematikom uspjeha u poslovanju i započinjanjem poduzetničke karijere.


Ali može li se poduzetništvo naučiti u školama ili predstavlja komplet vještina koji se može steći samo kroz životno iskustvo?


Mnogi obrazovni stručnjaci tvrde da se poduzetništvo može naučiti, baš kao i menadžerske vještine. Svoju argumentaciju podupiru činjenicom da se u zadnje vrijeme puno napredovalo u razumijevanju te tematike, te da danas mogu studente puno bolje pripremiti za izbjegavanje zamki na putu ostvarivanja poslovnih snova.


Neke lekcije se ipak najbolje nauče van učionica


Iako je istina da se mnoge vještine, poput financijskog planiranja i organizacije, mogu naučiti, postoji i cijeli koloplet vještina koje nije lako definirati, kamoli naučiti, a koje uvelike određuju poduzetnika. Mnogi se slažu da je praksa jedini način učenja tih vještina.


Jedna od takvih je, jednostavno rečeno, međuljudski odnosi. Kao poduzetnik ćete neizbježno dolaziti u kontakt s različitim profilima i karakterima ljudi. Osnivač Virgina, Richard Branson, koji je bio stidljiv kao dijete, često priča anegdotu iz rane mladosti koja mu je pomogla da izgradi karakter i komunikacijske vještine. Naime, majka ga je kao sramežljivog sedmogodišnjaka „izbacila“ iz automobila nekoliko kilometara daleko od kuće i zahtijevala da se sam snađe i vrati doma. Pojavio se na kućnom pragu tek deset sati kasnije, ali je putem natrag naučio brojne neprocjenjive lekcije o interakciji s drugim ljudima kako bi se snašao i pronašao pravi put.


Druga važna vještina je svakako sposobnost kalkulacije, odnosno procjene rizika, koja dolazi u paru sa voljnošću prihvaćanja neuspjeha i nesigurnosti. Na kraju dana, jednostavno morate pokušati, s vremenom će to postajati sve lakše i lakše. Inače ćete zaglaviti u vječnom krugu planiranja i razvoja proizvoda koji nikad nećete zaista i plasirati na tržište.


Instinkt je dobra stvar, ali egzaktni podaci još su bolji


Mnogi se poduzetnici ponose svojim nepogrješivim poslovnim instinktima i sposobnosti uočavanja trendova prije konkurencije.


„Osjećaj“ je svakako dobra stvar, ali ne bi trebao u potpunosti zamjenjivati podatke, ako su dostupni. Čest primjer toga je podcjenjivanje potrebnog vremena i resursa da bi se sve složilo kako treba i da bi se dosegla profitabilnost.


Ako vam je samozapošljavanje životni san, ali vas strah od neuspjeha sputava, postoje opcije da i to prevladate. Kupite već etabliranu franšizu ili uđite u partnerstvo s nekim iskusnijim u poslu. Iako u nekim područjima praksa ostaje jedini oblik školovanja, mogućnosti učenja poduzetništva se sve više povećavaju zahvaljujući alternativnim metodama edukacije poput igranja uloga, vježbi samoprocjene i rada s mentorima. Nemoguće je naučiti sve bitno vezano za uspjeh u poduzetništvu, ali dosta toga se može steći kroz naobrazbu. Potrebno je samo vrijeme, volja i prihvaćanje spoznaje da se ne može sve u životu predvidjeti.

Objavio: JavnaProdaja Team 20.06.2013 16:01
Sve vijesti